Swing House Showcase Set Times - Mirrored Media

Posted by | March 11, 2013 | News | No Comments

Swing House is heading back out to Austin, this year with mophie and Mirrored Media! We are taking over Rusty’s for a week long occupation of amazing music from March 9th – 16th!
Click “See More” for daily lineups!

Bands include: Eagles of Death Metal, Allen Stone, The 1975, The Wild Feathers, Filligar, Blondefire, The Parlotones, A Silent Film, Fly.Union, The Mowgli’s, The Rocketboys, Kimberly Nichole, The Hollywood Kills, What’s Eating Gilbert, The Stone Foxes, The Lone Bellow, Air Traffic Controller & More!

#SwinghouseAustin
#mophielovesyou
Instagram: @swinghouse
WEDNESDAY 3/12
Main Stage
4:30 – 5:30pm Fort View
6 – 6:30pm Patrice Pike
7 – 7:30pm Julie Nolen &Telling Stories
8 – 8:30pm Jen Foster
9 – 9:30pm Sysan Arbuckle
10 – 10:30pm Kari K
11 – 11:30pm The Austin

Patio Stage
5:30 – 6pm Grrlz Will Be Boiz
6:30 – 7pm Laura Forster & The Severed Strings
7:30 – 8pm Victoria Love
8:30 – 9pm Lisa Marshall
9:30 – 10pm One Resistance
10:30 – 11pm Awkward Robot
11:30 – 12am F.O.X.
12 – 2am DJ Icon Jimmy

WEDNESDAY 3/13
Main Stage (DAY)
12:30 – 1pm The Low Volts
1:30 – 2pm The Mowglis
2:30 – 3:10pm Silent Film
4:00 – 4:30pm Blondfire
5:00 – 6pm Eagles of Death Metal

Patio Stage (DAY)
1 – 1:30pm The Beards
1:30pm – 2pm DJ & Art Show
2 – 2:30pm DJ & Art Show
3:10 – 3:40pm The Rocketboys
4:30 – 5pm Turbogeist

Main Stage (NIGHT)
8 – 8:30pm Black Drawing Chalks
9 – 9:30pm Herbert Ball Orchestra
10 – 10:30pm Alain Johannes
11 – 11:45pm Reignwolf

Patio Stage (NIGHT)
8:30 – 9pm Cosmic Suckerpunch
9:30 – 10pm Kongos
10:30 – 11pm My Goodness

THURSDAY 3/14
Main Stage (DAY)
12:30 – 1pm The Trews
1:30 – 2pm Sisu
2:30 – 3pm James Douglas Show
3:30 – 4pm The Technicolors
4:30 – 5pm The Stone Foxes
5:30 – 6pm Vietnam

Patio Stage (DAY)
12 – 12:30pm Jason Blum
1 – 1:30pm The Black Tapes
2 – 2:30pm Leif Vollebekk
3 – 3:30pm Great Divide
4 – 4:30pm Two Hours Traffic
5 – 5:30pm Bend Sinister

Side Stage (NIGHT)
8 – 8:30pm Silas Fermoy
8:45 – 9:15pm Charlene Kaye
9:30 – 10pm Basement Batman
1015-10:45pm We Are The Wilderness
11 – 11:30pm Push Method
1145-12:15am The Goodnight Darlings
12:30 – 1am Black Bird White Sky
1:15 – 2am Stereo Telescope

Main Stage & Patio Stage to be announced shortly!

FRIDAY 3/15
Main Stage (DAY)
12:30 – 1pm Jack Littman
1:30 – 2pm Cameron
2:30 – 3pm The Parlotones
3:30 – 4pm The Wild Feathers
4:30 – 5pm Kimberly Nichole
5:30 – 6pm Allen Stone
6:30 – 7pm The 1975

Side Stage (DAY)
12:30 – 1pm Joseph King
1:30 – 2pm Bite The Buffalo
2:30 – 3pm Ape Machine
3:30 – 4pm Dinner & A Suit
4:30 – 5pm What’s Eating Gilbert
5:30 – 6pm Gone By Daylight

Patio Stage (DAY)
12 – 12:30pm Alaska Reid
1 – 1:30pm Falls
2 – 2:30pm The Diamond Light
3 – 3:30pm Jared James Nichols
4 – 4:30pm Aijia
5 – 5:30pm The Stone Foxes
6 – 6:30pm Fly.Union

Main Stage (NIGHT)
Super Secret Swing House Showcase

Patio Stage (NIGHT)
8:30 – 9pm Borrisokane
9:20 – 9:50pm Friend Roulette
10:10 – 10:40pm Marni Stern
11 – 11:30pm The Lone Bellow
11:50 – 12:20am The Stone Foxes
12:40 – 1:10am Andre Obin

Side Stage (NIGHT)
8 – 8:30pm Cold Blood Club
8:50 – 9:20pm Fan Tan
9:40 – 10:10pm Tashaki Miyaki
10:30 – 11pm The Couch
11:20 – 11:50pm Pearl & The Beard
12:10 – 12:40am Avan Lava
1 – 1:30am Cultfever

SATURDAY 3/16
Main Stage (DAY)
1:15 – 145pm Joe Fletcher & The Wrong Reasons
2:15 – 2:45pm Air Traffic Controller
3:15 – 3:45pm Mellow Bravo
4:15 – 4:45pm Nakia
5:15 – 5:45pm Field Report
6:15pm – 6:45pm Hacienda

Side Stage (DAY)
12:30 – 1pm Steven Roth
1:30 – 2pm Bridges & Powerlines
2:30 – 3pm Coyote Kolb
3:30 – 4pm Tallahassee
4:30 – 5pm You Won’t
5:30 – 6pm Stereo Telescope

Patio Stage (DAY)
12:45 – 1:15pm Matt Hopper & The Roman Candles
1:45 – 2:15pm Fantasmes
2:45 – 3:15pm Daniel & The Lion
3:45 – 4:15pm Lucy Rose
4:45 – 5:15pm Star & Micey
5:45 – 6:15pm Filligar

Main Stage (NIGHT)
9 – 9:30pm The Technicolors
9:45 – 10:15pm Strangevine
10:30 – 11pm Jared James Nichols
11:20 – 11:50pm The Hollywood Kills
12:05 – 12:35am Kingston Springs
12:45am – 1:15am Art Decade

Side Stage (NIGHT)
8 – 8:30pm Dangerous Ponies
8:45 – 9:15pm Danny Malone
9:30 – 10:00pm Sam Marine
10:15 – 10:45pm Cultfever
11 – 11:30pm Super Water Sympathy
11:45 – 12:45am Shake The Baron
12:30 – 1:00am Silas Fermoy
1:15 – 2:00am The Ugly Club